۱۰ جاده خطرناک دنیا

در سراسر دنیا جاده هایی قرار دارند که رانندگی در آنها بسیار خطرناک است. دلیل این خطر نیز می تواند به واسطه باریکی جاده، لغزنده بودن یا پیچ های تندی باشد که در طول مسیر وجود دارند. در این مطلب ۱۰ جاده بسیار خطرناک در سراسر دنیا را معرفی کرده ایم که اتفاقا چشم‌اندازهای بسیار زیبا دارند.

۱- بزرگراه ۸۲ ایالت کلورادو (Colorado State Highway 82)

عامل خطرناک: این جاده از سمت آسپن برای افرادی که از ارتفاع وحشت دارند مناسب نیست. البته بلندترین بخش این جاده در کلورادو قرار و حدود ۳۷۰۰ متر بالاتر از سطح دریا و در دل کوهستان سنگی قرار دارد. این جاده بسیار باریک است و شاید فقط برای عبور یک اتومبیل عرض داشته باشد و پیچ های آن بسیار ترسناک و خطرناک هستند. به همین دلیل است که سازمان حمل و نقل کلورادو در زمستان این جاده را می ببندد و اجازه عبور و مرور به هیچ وسیله نقلیه ای نمی دهد. در نزدیکی «کانون سیتی» در بزرگراه ۸۲ ، پلی به نام «رویال جورج» دارد که ۳۸۵ متر ارتفاع دارد. این پل با ۲۹۰ متر ارتفاع به عنوان یکی از بلندترین پل های جهان شناخته می شود.

۲- بزرگراه دالتون – آلاسکا (Dalton Highway)
عامل خطرناک: این جاده بسیار باریک و ترسناک است. این جاده در دهه ۷۰ میلادی برای تامین امکانات و تجهیزات ساخته شده است. در طول ۶۶۶ کیلومتری که این جاده ادامه دارد، دمای هوا بسیار پایین است و آدم به حد انجماد می رسد. در ضمن، جاده خاکی است و احتمال سقوط بهمن و توفان برفی هم وجود دارد و همه این خطرات به کنار، موبایل هم آنجا آنتن نمی دهد و اگر گرفتار شوید باید فقط دست به دامان خدا بشوید. بیشتر کامیون ها از این جاده عبور می کنند و همیشه تایر یدک دارند و بیشتر از ۹۰ کیلومتر در ساعت نمی توانند حرکت کنند.

۳- دم ازدها – تنسی، کلورادو شمالی (Tail of the Dragon)

عامل خطرناک: پیچ های این جاد ه خطرناک ترین مسایل آن هستند. این جاده ۱۸ کیلومتر بیشتر نیست اما در همین فاصله، ۳۱۸ پیچ دارد. در واقع باید گفت جاده پیچ‌واپیچ است. جالب است که هر پیچ نام خاص خود را نیز دارد. این پیچ ها را پیک مرگ هم می گویند، زیرا راننده با همه خسته کننده بودن آن، دوست دارد در آن رانندگی کند و دست‌فرمان خودش را محک بزند که با چه سرعتی می تواند در این پیچ های طولانی حرکت کند. به دلیل منظره زیبایی که این جاده دارد، خیلی از موتورسوارها در آن رفت و آمد دارند.

۴- Saddle Road – هاوایی

عامل خطرناک: ترکیبی از مه غلیظ که جلوی دید را می گیرد، باریکی جاده، ناهمواری آن باعث شده اند تا جاده شماره ۲۰۰ هاوایی به عنوان یکی از خطرناک ترین جاده های دنیا معرفی شود. به طوری که بسیاری از کمپانی های کرایه اتومبیل به مشتری هایی که می خواهند در این جاده حرکت کنند، ماشین نمی دهند. دلیل اینکه مسافران همچنان از این جاده استفاده می کنند چیست؟ مناظر زیبایی که فقط در این مسیر می توان مشاهده کرد.

۵- بزرگراه ۱ کالیفرنیا – California State Route

عامل خطرناک: این جاده برای افرادی که از ارتفاع وحشت دارند به هیچ عنوان مناسب نیست. بزرگراه شماره یک کالیفرنیا چشم انداز بسیار زیبایی به خط ساحلی ، اقیانوس و صخره های آن دارد و زیباترین بخش آن نیز پل Bixy است. این پل در ارتفاع حدود ۸۵ متری از Bixby Creek Gorge قرار دارد.

۶- Trollstigen – نروژ

عامل خطرناک: پیچ های تند این جاده آن را بسیار خطرناک کرده اند. این جاده در طول مسیر خود، ۱۱ پیچ بسیار خطرناک دارد. این جاده با اینکه فقط یک باند دارد اما همچنان یکی از جذابترین جاذبه های گردشگری برای توریست ها به شمار می رود و سالانه هزاران راننده هیجان دوست به آن سفر می کنند. البته این جاده در زمستان تعطیل است.

۷- North Yungas Road – بولیوی

عامل خطرناک: این جاده را با نام «جاده مرگ» می شناسند. عرض جاده فقط ۳٫۵ متر است و حدود ۶۱۰ متر از سطح زمین فاصله دارد. اگر عکس این جاده را ببینید هم می توانید خطر و ترسی که در آن نهفته است را به خوبی تشخیص دهید. دلیل دادن لقب جاده مرگ به یونگاس شمالی این است که سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در این مسیر به کام مرگ می روند. اما چرا همچنان مردم به رانندگی در این جاده تمایل دارند؟ همه تصور می کنند از عهده آن بر می آیند.

۸- Stelvio Pass – ایتالیا

عامل خطرناک: این بزرگراه، دومین بزرگراه آسفالتی در کوه های آلپ است و تا ارتفاع ۲۷۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و شیب آن حدود ۱۴ درصد است. اما چیزی که این جاده را بسیار خطرناک می کند، پیچ های بسیار تند است که تعداد آنها در طول مسیر ۶۰ عدد است. شماره این پیچ ها روی سنگ هایی در همان قسمت نوشته شده است. منظره و چشم انداز این جاده بسیار زیبا است.

۹- Gioliang Tunnel Road – چین

عامل خطرناک: روستائیان گوآلیانگ سال ها از دولت درخواست ساخت یک بزرگراه داشتند. اما وقتی دولت هیچ اقدامی انجام نداد. آنها خودشان اقدام به ساخت جاده کردند. این مسیر بسیار عجیب اما جالب ساخته شده است و مردم دوست دارند در آن عبور و مرور داشته باشند. این بزرگراه دو لاین و حدود ۴ متر عرض دارد. سازنده های این تونل حدو ۳۰ پنجره در اندازه های مختلف در طول مسیر برای آن در نظر گرفته اند تا مسافران بتوانند چشم انداز بیرون را ببینند.

۱۰- Thianmen Shan Big Gate Road – چین
عامل خطرناک: جاده دروازه بزرگ تیانمن شان، حدود ۹۹ پیچ دارد که برای محلی ها، نمادی از ۹ قصر موجود در بهشت است. این جاده ۹۹۹ پله برای بالا رفتن نیز دارد که شما را به نوک جاده می رساند. جایی که در بهشت در آنجا قرار دارد.